Dynamiczna wymiana oleju w automacie – czy to na pewno konieczne?

Wyjaśnijmy najpierw czym jest dynamiczna wymiana oleju.

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów (ASB) jest procesem, który umożliwia wymianę CAŁEGO oleju w układzie. Przy wymianie metodami tradycyjnymi (grawitacyjnie) wymieniane jest zaledwie 40-60% płynów. Reszta pozostaje w przewodach, sterowniku, konwerterze. Tak naprawdę, wymiana tradycyjna to rozmieszanie nowego oleju w starym. 

 

234strona

 

Dlaczego należy wymieniać olej.

Nie ma chyba rzeczy w samochodzie, która nie zużywa się podczas eksploatacji. To samo dzieję się z olejem skrzyni biegów. Zużywa się on zbierając zanieczyszczenia w postaci opiłków i szlamu oraz traci swoje właściwości na skutek obciążenia cieplnego.
Zaniechanie wymiany oleju może wiązać się z awarią sterownika hydraulicznego, a nawet całkowitym uszkodzeniem skrzyni. Najczęstszymi objawami, które powinny budzić niepokój są wibracje podczas pracy pod obciążeniem oraz szarpania podczas zatrzymywania się lub parkowania.

 

Ale czy nie wystarczy wymienić oleju statycznie?

Statyczna wymiana oleju oczywiście jest lepsza niż brak jakiejkolwiek wymiany, ale należy pamiętać, że jest to tak naprawdę zmieszanie nowego oleju ze starym. Przy wymianie statycznej koło 50% starego oleju ciągle pozostaje w przewodach, sterowniku czy konwerterze. Tak więc przy tej metodzie pozbywamy się tylko części zanieczyszczeń i zużytego oleju. Nie ma więc wątpliwości, że lepsza jest wymiana dynamiczna, gdzie wymieniana jest całość, pozostawiając skrzynie czystą i gotową na dalszą pracę bez obaw o awarię.

 

Jak często wymieniać olej.

Zdaniem specjalistów z branży, wymiana oleju w skrzyniach automatycznych powinna być dokonywana co około 60 tys. km. Liczba ta oczywiście może być większa lub mniejsza w zależności od typu skrzyni, stylu jazdy oraz stanu technicznego skrzyni. Górna granica, której nie powinno się przekraczać bez względu na powyższe czynniki to 90 tys. km.

 

Podsumowanie.

Nieważne czy jesteśmy zwolennikami wymiany oleju statycznie czy dynamicznie, należy pamiętać, że olej trzeba wymieniać. Dynamiczna wymiana oleju daje nam więcej korzyści, a regularna wymiana tą metodą niweluje ryzyko awarii skrzyni spowodowanej zużyciem oleju prawie do 0. Jeśli mimo wszystko coś nie przekonuje Cię do wymiany dynamicznej, regularnie stosowana metoda statyczna również przyniesie korzyści.

Pragniemy przypomnieć, że w naszym serwisie oferujemy wymianę metodą dynamiczną w każdym rodzaju skrzyni biegów.

 

Nie znalazłeś tego, czego szukałeś?
Zadzwoń, lub napisz do nas!
tel / fax 91 453 54 65
[email protected]