Klimatyzacja – dlaczego warto używać jak najczęściej

Ważna informacja! Na czas obecnego stanu epidemicznego wprowadzamy zmiany w naszym trybie pracy. Przeczytaj na naszym blogu jakie usprawnienia przygotowaliśmy dla naszych Klientów »

Przyjęło się, że klimatyzacji używamy tylko i wyłącznie latem, aby długa podróż w upalne dni nie była aż tak dotkliwa. Okazuję się, że ma ona także zastosowanie w wilgotne, jesienne i zimowe dni, a używanie jej przez cały rok zmniejsza ryzyko awarii.

 

Beznazwy-1

 

Jak to działa

Klimatyzacja to układ zamknięty, zasada działania całego systemu nie jest skomplikowana – w układzie krąży czynnik klimatyzacji, który poprzez sprężanie i rozprężanie obniża temperaturę przepływającego powietrza oraz usuwa wilgoć, co jest bardzo przydatne w zimne dni, kiedy zamglone szyby nie pozwalają na bezpieczną jazdę.

Jak skutecznie unikać awarii

Aby klimatyzacja działała jak najdłużej bez zarzutów należy pamiętać nie tylko o jej nabiciu i czyszczeniu.
W czynniku chłodzącym rozpuszczany jest specjalny olej, którego zadaniem jest smarowanie sprężarki klimatyzacji. Tak więc jeśli nie używamy klimatyzacji przez dłuższy czas, nasza sprężarka może zużyć się szybciej, a nawet ulec awarii.
Z punktu widzenia trwałości układu, klimatyzacji warto używać jak najczęściej.

Klimatyzacja a zużycie paliwa

Producenci układów klimatyzacji stale pracują nad tym, by sprężarki jak najmniej obciążały silnik, a co za tym idzie nie zwiększały zużycia paliwa. Największy pobór paliwa występuje  zwłaszcza w początkowej fazie schładzania wnętrza. W chłodne dni sytuacja taka nie występuje, więc wzrost zużycia paliwa jest znikomy. Z kolei zatarta sprężarka, wymiana skraplacza czy inne awarie pociągają za sobą wiele więcej kosztów

Należy pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji, wymianie czynnika chłodzącego i jeśli zachodzi taka konieczność – wymianie oleju w sprężarce. Jednak co najważniejsze, klimatyzację powinno używać się przez cały rok. Obniży to ryzyko uszkodzenia układy, a w chłodne dni poprawi bezpieczeństwo dzięki lepszej widoczności zaa kierownicy.

Nie znalazłeś tego, czego szukałeś?
Zadzwoń, lub napisz do nas!
tel / fax 91 453 54 65
[email protected]